Dlaczego niektóre pary są lepiej dobrane? Naukowcy to sprawdzili

Okazuje się, że są aż cztery koncepcje dobierania się w pary.

związki

Oczywiście każdy z nas chciałby, aby jego związek był idealny, jednak nie zawsze udaje nam się dobrać jak "dwie połówki jabłka". Bez wątpienia większość par się kocha i che być ze sobą, jednak niektóre relacje rozpadają się... Czy da się dobrać partnera tak, aby związek był trwały i wyjątkowy?

Okazuje się, że istnieje niejako przepis na "idealny związek." Cztery koncepcje doboru w pary mogą nam w tym dopomóc.

Koncepcja biologiczna

Tu cechy charakteru, czy uroda nie są tak ważne. Podświadomie natomiast zwracamy uwagę na rzeczy, które pomogą "przetrwać gatunkowi" i będą sprzyjały spłodzeniu zdrowego potomstwa. Według tego schematu mężczyzna będzie np. "wypatrywać" kobiety o szerszych biodrach, które są "idealne" do rodzenia, lub o pięknym wyglądzie zębów, skóry i włosów, świadczącyh o dobrym zdrowiu potencjalnego partnera. Ocena taka jednak odbywa się na poziomi podświadomości.

Koncepcja dopasowania urodą

Na pewno widziałaś pary, które są fizycznie do siebie podobne i wyglądają bardziej jak brat i siostra, niż partnerzy z zupełnie odmiennych rodzin. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Osoby atrakcyjne dobierają się zazwyczaj w pary z osobami równie atrakcyjnymi, a tym samym mogą być fizycznie do siebie podobne. Wg tej koncepcji każdy może znaleźć sobie kogoś odpowiedniego dla siebie, pod warunkiem, że nie będzie miał wygórowanych oczekiwań!

Koncepcja wzorów z przeszłości

Nie od dziś wiadomo, że wzory wyniesione z domu mają silny wpływ na nasze dorosłe życie. Często młoda dziewczyna szuka partnera podobnego do swojego ojca, natomiast syn szuka partnerki o cechach swojej matki. Dlaczego? Podświadomie chcemy doświadczać podobnych uczuć i uczestniczyć w podobnych mechanizmach zachowań i reakcji, jak w domu rodzinnym.

Koncepcja doboru na zasadzie podobieństw

I nie chodzi o fizyczne podobieństwo. Zdaniem badaczy lepiej dobrane w pary są osoby o podobnych cechach charakteru i w zbliżonym wieku. Nie bez znaczenia jest też zbliżony status społeczny, wykształcenie, czy zainteresowania. Według wielu psychologów, przy pierwszym spotkaniu z potencjalnym partnerem, w pierwszej kolejności szukamy między sobą właśnie podobieństw.

Związki, w których partnerzy dobrali się w pary na podstawie powyższych koncepcji, mają być znacznie trwalsze. Oczywiście wzorce te mogą się na siebie nakładać. Drogie Mamusie, a jak jest u Was?

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz