Jeden stosunek w tygodniu wystarczy?

To w sam raz, by osiągnąć życiową satysfakcję i zadbać o zdrowie.

seks

Od dawna wiadomo, że regularne uprawianie seksu bardzo korzystnie wpływa na nasze zdrowie: poprawia kondycję, czy pozytywnie wpływa na nasz nastój i samoocenę, a także pozwala uniknąć stanów depresyjnych. Mimo to nie kochamy się już tak często, jak kiedyś.

Seks uprawiamy coraz rzadziej

Okazuje się, że w sypialni spędzamy coraz mniej czasu. Z raportu opublikowanego w czasopiśmie „Archives of Sexual Behavior” wynika, że w latach 2010-2014 wśród dorosłych mieszkańców USA liczba stosunków w ciągu roku spadła aż o 9 w porównaniu z poprzednimi badaniami. Jednak sprawy się mają jeszcze gorzej w przypadku samych małżeństw. Te współżyją ze sobą nie więcej niż 51 razy w roku (to o 16 mniej niż w poprzednich latach).

Niestety coraz częściej wolimy posiedzieć w sieci czy obejrzeć film. Nie bez znaczenia jest także tempo życia. Dziś znacznie więcej energii poświęcamy na karierę zawodową, niż nasi przodkowie. Współczesne pary częściej poświęcają się rodzicielskim obowiązkom i zapominają, że są dla siebie kochankami. Nie bez przyczyny najczęstszymi powodami rezygnacji z seksu są stres i przemęczenie.

Podobnie jest z Polakami. Jak wynika z najnowszego raportu o seksualności, który upublicznił Zbigniew Izdebski podczas IX Ogólnopolskiej Debaty o Zdrowiu Seksualnym, w Polsce z roku na rok spada liczba osób uprawiających seks. W ostatnim roku współżyło jedynie 76% badanych Polaków (od 18 do 49 lat),a to o 3 punkty procentowe mniej niż w 2011 roku i o 10 punktów mniej niż 10 lat temu. Zaledwie 42% Polaków jest zadowolona ze swojego życia seksualnego. Jak wskazują badani, główne przyczyny trudności w życiu erotycznym to stres i zmęczenie, i to bez względu na płeć.

Nie ma powodów do niepokoju

Choć różne badania wskazują, że uprawiamy seks coraz rzadziej, to stosunek raz w tygodniu jest "dawką optymalna". Zarówno psychologowie, jak i lekarze uważają, że tyle wystarczy dla dobra naszej kondycji psychicznej, jednocześnie zaznaczają, że częstsze uprawianie seksu wcale nie musi przełożyć się na lepsze samopoczucie. Przy seksie raz na 7 dni da się zauważyć długotrwałe utrzymanie pozytywnego nastroju i formy fizycznej. Natomiast brak chęci lub niemożność powstrzymania popędu to znak, że warto zbadać swój organizm lub przeanalizować relacje z partnerem.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz