Zbadano, czy miłość ma związek z liczbą dzieci

Naukowcy m.in. z Polski badali, czy miłość dwojga osób ma wpływ na liczbę posiadanych dzieci. Okazuje się, że zaangażowanie w relację z partnerem ma korzystny wpływ na sukces reprodukcyjny.

rodzice z dieckiem

To pierwsze badania pokazujące bezpośredni związek między miłością rodziców a ich tzw. sukcesem reprodukcyjnym.

Mieliśmy hipotezę, że pary, które bardziej się kochają, będą miały więcej potomstwa. Badanie takie jednak ma sens tylko w kulturach tradycyjnych, gdzie nie stosuje się jeszcze kontroli rozrodczości – mówi prof. Piotr Sorokowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Namiętność, intymność i zaangażowanie

Badacze analizowali ludność Hadza, mieszkującą w Tanzanii. To jedna z ostatnich na świecie grup zbieracko-łowieckich. Kobiety zajmują się tam zbieraniem roślin, a mężczyźni polują. Członkowie Hadza, liczący 1000-1500 osób, mieszkają w wykonanych przez siebie chatach i przenoszą się z miejsca na miejsce. Polują za pomocą łuków i strzał.

Naukowcy postanowili zbadać, jak bardzo pary w społeczności Hadza się kochają i ile mają dzieci. Jak zabrali się do zmierzenia miłości?

- Najbardziej popularna w psychologii teoria zakłada, że na miłość składają się trzy czynniki: namiętność, a więc seksualne zaangażowanie, intymność, czyli bliskość i ciepło w relacji, oraz zaangażowanie w związek, a więc to, czy partnerzy myślą, że są w nim w stanie długo przetrwać – wyjaśnia prof. Piotr Sorokowski.

Członków społeczności pytano więc, czy zgadzają się z takimi zdaniami na temat partnerów, jak: "Wiem, że X mogę ufać", "Lubię kontakt fizyczny z X", albo "Nie wyobrażam sobie życia bez X".

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz