Przyjaźń damsko-męska to mit?

Wizje przyjaźni kobiet i mężczyzn diametralnie się różnią.

relacje damsko-męskie

Od lat mówi się, że nie istnieje przyjaźń między kobietą i mężczyzną. Zdecydowana większość jest przekonana, że prędzej czy później któraś ze stron zaangażuje się emocjonalnie i będzie chciała czegoś więcej. Okazuje się, że przyjaźń damsko-męska może być mitem, ale nie ma to nic wspólnego z aspektem seksualnym. Prawdziwym problemem jest to, w jaki sposób każda ze stron definiuje przyjaźń. Podczas gdy dla kobiet przyjaciel to ktoś pomiędzy siostrą a bratnią duszą, mężczyźni znajdują przyjaciół tylko i wyłącznie dla własnej wygody.

Profesor Robin Dunbar, psycholog ewolucyjny z Uniwersytetu w Oxfordzie odkrył, jak zmieniały się kręgi przyjaźni ludzi, gdy opuścili oni szkołę średnią i rozpoczęli studia. Okazało się, że przetrwanie przyjaźni między kobietami determinowało to, czy znajdą czas, by więcej rozmawiać ze sobą przez telefon. W przypadku relacji mężczyzn rozmowa nie miała żadnego wpływu. Ich przyjaźń utrzymywała się, gdy wspólnie spędzali czas: chodzili na mecze czy do pubu na drinka. Musieli się postarać i poświęcić czas dla drugiej osoby.

„Bliskie przyjaźnie kobiet są wyraźnie silniejsze. Faceci nie nawiązują takich relacji. Mają tendencję do tworzenia czteroosobowych grup i robienia razem fajnych rzeczy. To bardziej niezobowiązujące. Kiedy tracą kumpli z zasięgu wzroku, przestają o nich myśleć.” – przekonuje profesor Dunbar.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz