Seks po urodzeniu dziecka - czy będzie jak dawniej?

Potrzebna jest cierpliwość, bliskość partnerów i wzajemne zrozumienie.

seks po urodzeniu dziecka

Awersja seksualna zaraz po porodzie jest jak najbardziej naturalna, a wręcz wskazana, ze względu na regenerację organizmu. Ciało kobiety nie jest od razu gotowe na współżycie, nawet, jeśli odczuwa ona taką potrzebę. Hormony wydzielane w trakcie porodu i połogu sprawiają, że libido nie jest tak wysokie jak zwykle. Ponadto dochodzi zmęczenie i stres związany z nową sytuacją. Dlatego warto dać sobie czas.

Minimalny czas, potrzebny do rozpoczęcia współżycia na nowo, to okres połogu, tj. około 6 tygodni od porodu. W tym czasie kobieta powoli odzyskuje energię sprzed ciąży, regeneruje się też jej pochwa. Wchłonięcie szwów, zagojenie mikrourazów, odbudowanie śluzówki i flory bakteryjnej, a także powrót wrażliwości tej okolicy na bodźce, wymagają czasu. Bywa jednak, że kobieta potrzebuje znacznie dłuższego okresu, by jej ciało, ogólny stan zdrowia, a także stan psychiczny pozwalały na ponowne współżycie. Jeśli jednak niechęć do seksu jest silna i trwa długo (powyżej 3 miesięcy), a myślenie na temat współżycia i próby zbliżenia ze strony partnera wywołują lęk czy odrazę, to znak, że warto się zająć problemem.

Kiedy mężczyzna unika zbliżenia

Jeśli partner nie ma ochoty na seks po porodzie, najważniejsze jest to, by dowiedzieć się, z czego wynika ta niechęć. Czasem taki stan jest naturalny, podobnie jak u kobiety. Dziecko jest w centrum uwagi, przybywa obowiązków i stresów, więc mężczyzna odsuwa życie intymne na dalszy plan. Bywa jednak, że za awersją seksualną kryją się głębsze przyczyny, jak choćby lęk przed kolejną ciążą partnerki lub lęk o jej zdrowie czy negatywne przekonania na temat seksu po porodzie. W związku z tym podstawą jest dobra, otwarta komunikacja partnerów, która pozwoli dotrzeć do źródła niechęci i rozwiać wątpliwości. Pozwala też partnerce uniknąć myślenia, że przestała być atrakcyjna, co często pogłębia problem.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Dorota
2017-03-10 11:00:44

Sex po urodzeniu też może być przyjemny i zmysłowy. Mnie w tym pomogły globulki dopochwowe Mucovagin, które świetnie zregenerowały błonę śluzową pochwy po samym porodzie. Po jednej globulce na noc wystarcza, no i regularnie stosowane faktycznie świetnie się sprawdzają.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz