Orzechy w diecie dziecka - najnowsze doniesienia

Okazuje się, że tego alergenu nie tylko nie należy unikać, ale wręcz należy serwować już -miesięcznym maluszkom!

Alergia na orzechy u niemowląt

Okazuje się, że unikanie orzechów nie tylko nie zapobiega alergii, ale wręcz przeciwnie może zwiększyć ryzyko wystąpienia uczulenia na nie w późniejszym wieku.

Co ciekawsze od 10 lat według oficjalnych zaleceń specjalistów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci nie jest zasadne eliminowanie orzeszków ziemnych ani innych orzechów z diety dziecka:

Brakuje jednoznacznych danych, czy opóźnione wprowadzanie pokarmów potencjalnie uczulających rzeczywiście trwale zapobiega niepożądanym reakcjom na białka pokarmowe. Wg aktualnego (2007) stanowiska Komitetu Żywienia ESPGHAN, jak również AAP (2013), w chwili obecnej nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzenie pokarmów potencjalnie alergizujących (w krajach rozwiniętych należą do nich: mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, inne orzechy, ryby i owoce morza) zarówno u dzieci zdrowych, jak i z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej. Pokarmy potencjalnie alergizujące najlepiej wprowadzać po raz pierwszy w domu, a nie w żłobku lub w restauracji.

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz