Brak apetytu u dziecka. Co robić?

Żywienie dziecka ma wpływ na jego rozwój. Czy należy się martwić, gdy dziecko odmawia jedzenia?

jedzenie

Utarło się przekonanie – zupełnie błędne – że dziecko jest zdrowe, gdy ma apetyt. Oczywiście żywienie ma niebagatelny wpływ na zdrowie dzieci, więc nie dziwi fakt, że rodzice tak gorączkowo zabiegają o to, by dziecko jadło. Czy rzeczywiście jest tak, że skoro dziecko nie chce jeść, to znaczy, że zaraz się rozchoruje albo nie urośnie?

Po pierwsze, bez względu na to, ile dziecko ma miesięcy (lub lat), trzeba sprawdzić, czy dobrze przybiera na wadze, chętnie się bawi i spokojnie śpi. Jeśli na wszystkie te zagadnienia odpowiedź brzmi: „tak”, to nie ma się czym martwić.

Brak apetytu podczas rozszerzania diety

Nic nowego pod słońcem. Konia z rzędem temu, kto znajdzie dziecko, które preferuje kleik czy zupę jarzynową nad matczyną pierś. Dzieci nie lubią jedzenia, bo nie wiedzą, że jedzenie służy do jedzenia. Nie najadają się ani kurczakiem, ani ziemniakiem, ani marchewką. Podstawą żywienia jest mleko. Są dzieci, które dopiero po ukończeniu roku zaczynają rozumieć, że kawałkiem ryby można się najeść, a woda służy do czegoś więcej niż do rozlewania. W tej sytuacji to nie brak apetytu, lecz normalny etap rozwojowy, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdego.

Brak apetytu u dwulatka

Dwulatek nierzadko jada mniej niż dziecko półtoraroczne. W wieku dwóch lat spada zapotrzebowanie na kalorie, dziecko zaczyna wolniej się rozwijać i lepiej magazynować energię. Jeśli wykluczyliście infekcje i alergie pokarmowe, a dziecko nie ma apetytu, to jeśli zdrowo wygląda, możecie zacząć eksperymentować i spróbować modyfikować dietę. Może Twoje dziecko woli owoce od warzyw i ryby od mięsa. Spróbuj trochę poszaleć w kuchni, zrobić niebanalne zielone naleśniki, zmienić mąkę podczas robienia spodu do pizzy. Dobrze jest również wypróbować patent z ozdabianiem talerza – znajdziesz w internecie mnóstwo inspiracji, jak układać jedzenie, by chciało się jeść.

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

mama
2017-12-08 10:08:08

No niestety to wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Matula
2018-01-25 20:28:18

Jak dla mnie najprostsze rozwiązanie. Dać dziecku wybór 2 góra 3 rzeczy i jak nie chce jeść to nie. Jak zgłodnieje to zje. Zdrowe dziecko się nie zagłodzi. Nawet jak nie zje dzień czy dwa to nic mu nie będzie. I nie dawać słodyczy, soków czy innych słodkich napojków bo to osłabia apetyt. Dziecko wypija szklankę soku a mamusia się dziwi że jeść nie chce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz