Co podawać maluszkowi w 5. miesiącu życia? Zobacz sprawdzone zalecenia

Sprawdź, jakie są zalecenia związane z rozszerzaniem diety malucha w 5. miesiącu życia.

żywienie dziecka w 5 miesiącu życia

Chociaż Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje karmienie piersią do 6. miesiąca życia dziecka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby stopniowo wprowadzać nowe produkty. Jak pokazuje schemat żywieniowy dla niemowląt, proces ten można rozpocząć po 17. tygodniu życia, ale nie później niż w 26. tygodniu. Warto mieć przy tym świadomość, że do 6. miesiąca życia dziecka rozszerzanie diety służy jedynie poznawaniu nowych smaków, a nie zaspokajaniu potrzeb energetycznych.

Mleko – podstawia żywieniowa

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie rozszerzania diety dziecka w 5. miesiącu życia, miej na uwadze, że według schematu  żywienia podstawę w pierwszym roku życia powinno stanowić mleko. Ważne jest zatem, by kontynuować karmienie piersią i nie zmniejszać na początkowym etapie liczby posiłków mlecznych.

Wyłączne karmienie piersią do 6. miesiąca jest ważne, ponieważ dziecko wraz z pokarmem mamy otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dopiero w kolejnych miesiącach wzrasta zapotrzebowanie energetyczne, które można zaspokoić poprzez podawanie dodatkowych posiłków niemlecznych. Jednak i w tym przypadku nie chodzi o całkowitą rezygnację z karmienia piersią. Jak podkreślają eksperci, w 7. i 8. miesiącu życia niemowlęcia mleko mamy jest w stanie zaspokoić aż 70% zapotrzebowania żywieniowego. W kolejnych 2 miesiącach naturalny pokarm zaspokaja ok. 55% zapotrzebowania energetycznego.

Zacznij od warzyw

Zgodnie ze schematem żywieniowym dla niemowląt rozszerzanie diety w 5. miesiącu należy rozpocząć od warzyw. Ich neutralny smak będzie przez malucha dużo łatwiej akceptowany, jeśli wcześniej nie pozna on smaku owoców. Ponadto badania naukowe wykazały, że wprowadzanie warzyw do diety przed owocami zwiększa prawdopodobieństwo, iż w przyszłości dzieci chętniej będą jadły warzywa, a co za tym idzie – lepsze będą ich nawyki żywieniowe.

Warzywa wprowadzane do diety powinny mieć odpowiednią do wieku niemowlęcia konsystencję, dlatego zaleca się podawanie produktów gotowanych i zmiksowanych.

Jeżeli chodzi o kolejność podawania warzyw, najlepiej zacząć od marchewki. Kolejnego dnia można wprowadzić ziemniaki, zielony groszek, dynię, brokuły czy cukinię.

Owoce później

Mniej więcej po upływie 2 tygodni od podania pierwszego warzywa, gdy dziecko przyzwyczai się do neutralnego smaku, można zacząć wprowadzać owoce. I w tym przypadku należy robić to stopniowo – zacznij np. od jabłka, banana, brzoskwini czy moreli.

Produkty zawierające gluten

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami ekspertów nie ma potrzeby celowego opóźniania wprowadzania produktów glutenowych, podawania ich w minimalnych ilościach między 4. a 7. miesiącem życia ani pod „osłoną” karmienia piersią.

Jeżeli dziecko wykazuje dużą chęć poznawania nowych smaków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozszerzyć dietę o gluten. To, jakie produkty zostaną podane, zależy wyłącznie od rodzica. Nie musi to być 30 g kaszy manny na mleku – równie dobrze możesz dać kaszę mleczną lub bezmleczną dla niemowląt bądź kawałek muffinki pszennej z owocami (koniecznie bez cukru).

O czym jeszcze pamiętać przy rozszerzaniu diety?

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na wprowadzenie nowych produktów w 5. miesiącu, czy kilka tygodni później, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  • Dziecko musi wykazać gotowość do poznawania nowych produktów – jeżeli otwiera usta przy zbliżaniu łyżeczki, to dobry znak.
  • Konsystencja pokarmu musi być dostosowana do możliwości malucha, dlatego na początku podawaj mu rozdrobnione warzywa i owoce.
  • Wielkość porcji pierwszych posiłków powinna być niewielka – na początek wystarczą 1–2 łyżeczki, bo chodzi jedynie o poznanie nowych smaków.
  • Pierwsze posiłki powinny być jednoskładnikowe – dzięki temu dziecko lepiej przyswoi nowe smaki, a Ty szybko zidentyfikujesz przyczynę ewentualnej alergii.
  • Posiłków nie należy solić ani słodzić – chodzi o to, by maluch poznał smaki w „oryginalnej” postaci, co nie zaburzy funkcjonowania jego zmysłów.
  • Nie wyłączaj z diety żadnego produktu – jeżeli maluch odrzuci konkretne warzywo lub owoc, zaproponuj mu produkt za kilka dni.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że rozszerzanie diety w 5. miesiącu życia dziecka przebiega prawidłowo, posługuj się schematem żywieniowym dla niemowląt. Opracowany przez ekspertów z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) na bazie europejskich wytycznych pozwala rozszerzyć dietę bezpiecznie i zgodnie z potrzebami maluchów.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz