Dieta i składniki istotne dla rozwoju malucha

Młody organizm, a w szczególności kształtujący się układ pokarmowy, wyjątkowo intensywnie rozwija się w okresie 1000 pierwszych dni życia.

niamowlak - karmienie

Przy tak dynamicznych zmianach dziecku potrzebne są odpowiednie składniki odżywcze, które zapewnić może prawidłowo zbilansowana dieta. Czego w tym kluczowym okresie powinien dostarczać jadłospis i na co należy zwrócić uwagę przy jego komponowaniu?

  • W okresie 1000 pierwszych dni brzuszek maluszka dojrzewa, a przy tym jest niezwykle wrażliwy i delikatny – dlatego wymaga szczególnej troski.
  • Układ pokarmowy odpowiada nie tylko za trawienie i wchłanianie składników odżywczych, ale także wpływa na odporność dziecka i jego dobre samopoczucie.
  • By dbać o prawidłową pracę brzuszka, należy dostarczać maluchowi w diecie takich składników, jak np.: błonnik, białko czy tłuszcze.

Rozwój brzuszka w 1000 pierwszych dni

Zaraz po porodzie układ pokarmowy malucha zaczyna samodzielnie funkcjonować poza środowiskiem, jakim do tej pory był brzuch mamy. Brzuszek dziecka jest w stanie trawić i wchłaniać składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem. Aktywność i ilość enzymów trawiennych jest jeszcze jednak mniejsza, dlatego działanie młodego układu pokarmowego wciąż buduje się na tym etapie… Nic dziwnego, że w kolejnych miesiącach życia dziecku mogą dokuczać dolegliwości ze względu na dojrzewanie układu pokarmowego w postaci kolek, zaparć czy ulewań. Wszystkie są jednak naturalnym następstwem dojrzewania brzuszka i powinny samoistnie minąć.

To ciekawe!

Burczenie w brzuchu to dźwięki, jakie wydziela układ pokarmowy podczas mieszania się soków trawiennych oraz przesuwania trawionego pokarmu. To właśnie dlatego burczenie nie zawsze oznacza głód.

W drugim półroczu życia dziecka przed małym brzuszkiem nowe wyzwanie – poznawanie nowych pokarmów. Należy pamiętać, że należy je wprowadzać stopniowo, a jako pierwsze w diecie niemowlęcia powinny pojawić się warzywa. Pośpiech jest niewskazany – młody układ pokarmowy potrzebuje czasu, by w pełni oswoić się z nowymi smakami. Kiedy maluszek kończy roczek, enzymy trawienne osiągają już niemal pełną efektywność. Brzuszek jest coraz bardziej dojrzały, ale na posiłki ze stołu rodzinnego nie jest jeszcze gotowy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz