Jak komponować dietę wspierającą brzuszek po 1. urodzinach?

1000 pierwszych dni życia dziecka to czas intensywnego rozwoju i wzrostu jego organizmu.

dieta niemowlaka

Nie tylko po narodzinach, ale również po 1. urodzinach mały brzuszek potrzebuje specjalnego wsparcia i troski. Dieta maluszka powinna być bogata w niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Komponując odpowiednie menu dla młodego, rozwijającego się organizmu dziecka, wspieramy m.in. jego układ pokarmowy, a zdrowy brzuszek to szczęśliwy maluszek.  Jak najlepiej komponować jadłospis małego smakosza?

Wymagający brzuszek

W ciągu pierwszych 3 lat życia układ pokarmowy maluszka rozwija się bardzo dynamicznie, a pełną sprawność osiąga dopiero około 5.-7. roku życia dziecka. Odpowiada za prawidłowe trawienie, oraz za wchłanianie składników odżywczych. Choć aktywność enzymów trawiennych osiąga optymalny poziom po ukończeniu przez dziecko 1. roku, wcale nie oznacza to, że może ono już jeść to, co rodzice. Brzuszek juniora wciąż wymaga szczególnej troski i wsparcia. Jest bardzo wrażliwy i delikatny, a dieta stosowana przez całą rodzinę często nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na niezbędne dla niego witaminy czy składniki mineralne. Od prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego zależy nie tylko zdrowie, ale i dobre samopoczucie maluszka. Właściwie odżywione dziecko rozwija się prawidłowo, ma apetyt, chętnie się bawi i łatwiej się uczy nowych rzeczy.

Czy wiesz, że żołądek rocznego maluszka:

  • jest wielkości jego zaciśniętej piąstki? Dlatego należy uważać, by nie przekarmiać dziecka.

  • trawi wiele godzin po zakończeniu posiłku? Z tego powodu należy zachować ok. 3-4 godzinny odstęp między poszczególnymi posiłkami.

  • wydziela kwasy żołądkowe, które chronią przed dostaniem się do organizmu bakterii chorobotwórczych? 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz