Dlaczego dobre samopoczucie i zdrowie dziecka zaczyna się w brzuchu?

Rozwój układu pokarmowego człowieka rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ciąży i wciąż kształtuje się poza łonem mamy.

karmienie

Układ pokarmowy niemowlęcia czy małego dziecka jest niezwykle wrażliwy. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiedniego żywienia. Wysoka jakość podawanych produktów pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego, a tym samym pomaga utrzymać dobre samopoczucie i zdrowie maluszka. 

Rozwój układu pokarmowego człowieka rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach ciąży. W okresie życia płodowego następuje szereg złożonych zmian w organizmie związanych z budową oraz funkcjonowaniem poszczególnych narządów, które po rozpoczęciu życia poza łonem mamy nadal będą się kształtować. 

Niedojrzałość układu pokarmowego 

Tuż po narodzinach układ pokarmowy niemowlęcia, w porównaniu z wykształconym układem osoby dorosłej, nadal charakteryzuje się niedojrzałością anatomiczną i fizjologiczną. Ślina noworodka zawiera mniej substancji antybakteryjnych, natomiast przełyk ma znacznie mniejszą pojemność, jest wyraźnie krótszy i szerszy. Napięcie dolnego zwieracza przełyku jest jeszcze nieodpowiednie, co sprzyja ulewaniu treści pokarmowej. Żołądek opróżnia się znacznie wolniej, niż u osoby dorosłej, a stolce są luźniejsze, co spowodowane jest zmniejszoną aktywnością enzymu rozkładającego cukier zawarty w mleku mamy. Ponadto zwiększona jest przepuszczalność nabłonka jelitowego, a to może prowadzić do łatwego przenikania alergenów pokarmowych do organizmu niemowlęcia.

Jak układ pokarmowy wpływa na samopoczucie niemowląt i małych dzieci?

Prawidłowa praca układu pokarmowego dziecka ma szczególne znaczenie. Poza trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych, sprzyja także dobremu samopoczuciu malucha. Na właściwe działanie układu pokarmowego w dużej mierze wpływa również mikroflora jelitowa. Jej prawidłowy rozwój zależy między innymi od obecności oligosacharydów pochodzących z mleka mamy. Związki te nie są trawione przez układ pokarmowy maluszka, lecz stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii, które mają pozytywny wpływ na wchłanianie substancji odżywczych. Prawidłowo rozwinięta mikroflora jelitowa korzystnie wpływa na samopoczucie dziecka. Gdy maluszkowi nie doskwierają problemy związane z układem pokarmowym,  chętniej je, bawi się i poznaje świat.

Wsparcie pracy układu pokarmowego

Prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu jest zależne od wielu czynników. Jednym z nich, mającym niezwykle istotny wpływ na utrzymanie zdrowia, jest odpowiedni sposób żywienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłącznym pokarmem, który  przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka najlepiej pokrywa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jest mleko matki. Stanowi ono źródło cennych  składników, które wspierają między innymi rozwój układu pokarmowego, nerwowego i odpornościowego. 

Po ukończeniu 17. tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka przychodzi czas na systematyczne rozszerzanie diety maluszka, czyli kontynuację karmienia piersią z jednoczesnym, ale stopniowym wprowadzaniem nowych produktów do jego diety. W tym okresie należy szczególnie zadbać o podawanie mu bezpiecznej żywności, która sprosta wszystkim wymaganiom wrażliwego organizmu. Mleko w pierwszym roku życia nadal jest podstawą jadłospisu maluszka. Jeśli niemowlę nie może być karmione piersią,  eksperci rekomendują podawanie mleka modyfikowanego. Bebiko PRO+ 2 jest mlekiem modyfikowanym odpowiednim dla delikatnego i dojrzewającego układu pokarmowego dziecka.

Niedojrzałość układu pokarmowego niemowląt i małych dzieci  wymaga podawania im wyłącznie  bezpiecznej, najwyższej jakości żywności. Istotną rolę odgrywają cenne składniki zawarte w pożywieniu odpowiednim dla delikatnego układu pokarmowego, który z kolei ma niezwykle istotny wpływ na dobre samopoczucie i zdrowie najmłodszych.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. 

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza. 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz