Chcesz długo karmić piersią? Przeczytaj nasze rady!

Czasem dobre chęci to za mało. Co robić, żeby długo karmić piersią? Podpowiadamy!

karmienie piersią

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by przez pierwsze 6 miesięcy karmić wyłącznie piersią, a potem kontynuować karmienie tak długo, jak będzie to odpowiadało mamie i maluszkowi, ale jak to osiągnąć? Podpowiadamy!

1. Karm prawidłowo

Niezwykle istotne jest, by prawidłowo przystawiać maluszka do piersi, tylko w ten sposób maluch ma szanse opróżnić pierś, zaspokoić głód i pobudzić laktacje u mamy.

Pozycje i prawidłowe przystawianie >>

Warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego jeszcze w szpitalu, o pomoc możesz poprosić także położną środowiskową. Jeśli nadal czujesz, że sobie nie radzisz, koniecznie udaj się do poradni laktacyjnej.

2. Karm często

W pierwszych dniach ciężko rytm karmienia. Przystawiaj maluszka zawsze, gdy się dopomina lub gdy czujesz, że twoje piersi są przepełnione nawet 8-12 razy w ciągu doby. Lekarze zalecają karmienie na żądanie, więc maluch może potrzebować karmienia nawet co godzinę, szczególnie podczas skoków rozwojowych. Jeśli noworodek ładnie śpi, nie bój się go obudzić na karmienie. Przerwy między karmieniami w pierwszych tygodniach nie powinny być dłuższe niż 3-4 godziny.

Na pewien rytm karmienia możesz liczyć około 4.-6. tygodnia życia. Jednak podczas skoków rozwojowych nadal może się to zmieniać.

3. Karm skutecznie

Choć nie wiesz, ile mililitrów maluszek wypija, możesz ocenić, czy potrzeby maluszka są zaspokojone. Niektóre mamy próbują odciągać pokarm, by sprawdzić ilość leka, jednak żaden laktator nie jest w stanie stymulować piersi tak jak dziecko i nigdy nie ściągniesz tyle pokarmu, ile zjada dziecko. Aby mieć pewność, że maluch się prawidłowo przystawił, nasłuchuj. Gdy dziecko je słychać serie połknięć składające się z 10–30 zassań, ze słyszalnym odgłosem połykania, całość trwa co najmniej 10 minut. Możesz również podać maluszkowi drugą pierś.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz