Niektórzy naukowcy próbują udowodnić, że karmienie piersią dziecka powyżej dwóch lat jest szkodliwe dla jego zdrowia. Jak jest naprawdę?

Obalamy tezę, jakoby karmienie piersią miałoby szkodzić zębom dziecka. Rzeczywisty wpływ pokarmu ludzkiego na uzębienie.

długie karmienie piersią

Dziś w południe, jak co dzień, położyłam moją córkę na drzemkę. Malutka jak zawsze zasnęła zachwycona z cycem w buzi. Pozostawiwszy ją w sypialni, zasiadłam przed komputerem, by napisać dla Was, kochane Supermamy, kolejny artykuł. I wtedy moim oczom ukazał się przedziwny tekst, rzekomo oparty na badaniach naukowych. Im dłużej czytałam, tym większe miałam oczy!

Artykuł zamieszczony na amerykańskim portalu stomatologicznym dotyczył negatywnego wpływu karmienia piersią na zdrowie dzieci, które ukończyły dwa lata. Powodem owej szkodliwości miałoby być ryzyko próchnicy związane z nocnym karmieniem. Zamurowało mnie! Chociażby dlatego, że większość dzieci również przed ukończeniem dwóch lat ma już zęby, więc dlaczego nagle, w dniu drugich urodzin, mleko mamy w niezwykły sposób zaczyna im szkodzić? Bardzo chwalebnym jest, że autorzy starają się wspierać długo karmiące mamy i zalecają zwiększoną higienę jamy ustnej dziecka, aby nie dopuścić do spustoszenia, jakie w małej buzi może wywołać pokarm kobiecy, ich rady są bardzo istotne, jednak mylą mleko matki z modyfikowanym! Zresztą, czy jeśli nie karmimy piersią ani butelką, nie należy już myć dziecku zębów co najmniej dwa razy dziennie? Czy sami sobie nie myjemy? Na cóż więc tego typu porady?

Wpływ pokarmu kobiecego na uzębienie dziecka

Dla zapoznania się z rzeczywistym wpływem karmienia piersią na ząbki naszych proponuję zajrzeć na bardzo szanowany przeze mnie portal Dzieci są ważne. Tam (i nie tylko tam) dowiemy się, że:

  • Mleko matczyne nie obniża znacznie pH w ustach, a to właśnie niskie pH sprzyja próchnicy.

  • Nasz pokam ma właściwości antybakteryjne. Przykładowo bakteria S. Mutans nie lubi się z bakterią laktoferyny zawartą w mleku kobiecym.

  • Mleko mamy powoduje osiadanie w szkliwie wapnia i fosforu. Jest to tzw. remineralizacja.

  • Gdy maluch ssie pierś, połyka cały pokarm, co do kropelki, a więc nic nie zalega na ząbkach.

  • Jednym z czynników powodujących wczesną próchnicę jest suchość w ustach. Dziecko ssące pierś produkuje ślnię, a więc problem suchości mamy rozwiązany :)

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz