Czy wszystkie mamy dają dobry przykład prawidłowo się odżywiając?

78 proc. badanych mam uważa, że zaraz po rodzicach, to wychowawcy i nauczyciele są odpowiedzialni za edukację żywieniową dzieci.

dziewczynka z warzywami

Eksperci podkreślają istotną rolę pedagogów w przekazywaniu wiedzy, także w zakresie kształtowania u najmłodszych właściwych postaw żywieniowych. Jedną z inicjatyw wspierającą nauczycieli w przekazywaniu wiedzy na temat prawidłowego żywienia jest program „5 porcji zdrowia w szkole”, do którego zapisy zaczną się w połowie sierpnia.

Prawidłowe odżywianie - start w zdrową przyszłość

Zbilansowana, bogata w różnorodne składniki odżywcze dieta najmłodszych powinna dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych witamin i substancji mineralnych.

– Podstawowym źródłem, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, składników odżywczych są warzywa i owoce. Dlatego zaleca się, aby spożywać ich minimum 400 g dziennie w podziale na 5 porcji. Jedną z nich może stanowić szklanka soku. Możliwość zastąpienia jednej warzywno-owocowej porcji sokiem, to dobre rozwiązanie, szczególnie dla dzieci, które często nie chcą spożywać warzyw lub owoców w surowej postaci, a soki powstają z warzyw i owoców, dzięki czemu dostarczają podobną ilość składników odżywczych, co te produkty – wyjaśnia dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska, dietetyk, Adiunkt w Klinice Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia UJ Collegium Medicum.

Jak podaje ekspertka, sok pomidorowy stanowi źródło potasu – pierwiastka pomagającego w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni oraz w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi, a porcja soku pomarańczowego zapewnia dzieciom około 100 proc.  dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

- Witamina C jest szczególnie ważna dla dzieci, które często chorują, bowiem skraca czas infekcji, a także zwiększa przyswajanie żelaza, którego zapas zużywany jest w stanie zapalnym. Soki są dobrym pomysłem na urozmaicenie II śniadania jedzonego w szkole, mogą one stanowić porcję owoców, na zjedzenie których dzieci nie zawsze mają czas. Należy podkreślić, że prawidłowe odżywianie i edukacja dzieci w tym zakresie ma nie tylko znaczenie dla obecnego stanu zdrowia dziecka, ale stanowi też inwestycję w ich przyszłość. Dlatego dobrze, aby zaangażowali się w ten proces wszyscy – rodzice i opiekunowie, nauczyciele oraz inne osoby odpowiedzialne za kształtowanie właściwych postaw i nawyków dzieci – mówi dr Agnieszka Kozioł-Kozakowska.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

dagmara
2018-06-11 17:09:04

Powinno się, inaczej dziecko będzie się buntowało, że rodzic coś wymyśla, a sam się nie stosuje. U nas w domu wszyscy piją cisowiankę a nie gazowane napoje czy sztucznie słodzone soki. Fast food jemy max 1 raz w miesiącu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz