Gdzie i jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Niemożność bezpośredniego karmienia piersią wcale nie oznacza, iż dziecko musi otrzymywać mleko modyfikowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w butelce – zamiast gotowej mieszanki – pojawił się odciągnięty pokarm. Musisz tylko wiedzieć, jak i gdzie go przechowywać, aby mleko zachowało walory odżywcze oraz nie zepsuło się.

laktator

Karmienie piersią jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako jedyna forma żywienia niemowląt do 6. miesiąca życia. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o sam proces karmienia, ale o to, by dziecko otrzymywało naturalny pokarm zamiast mleka modyfikowanego. Wystarczy więc, że zaopatrzysz się w laktator, np. laktator elektroniczny Expert i zaczniesz odciągać pokarm. Musisz przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych ze sposobem przechowywania mleka.

Zachowaj higienę podczas odciągania pokarmu

O bezpieczeństwo pokarmu należy zadbać już na etapie jego odciągania. Niezależnie od tego, czy używasz laktatora elektronicznego Expert, czy innego, trzeba mieć na uwadze podstawowe zasady higieny.

 • Przed przystąpieniem do odciągania pokarmu dokładnie umyj piersi oraz ręce.
 • Upewnij się, że wszystkie elementy laktatora są czyste.
 • Po zakończeniu odciągania pokarmu dokładnie umyj wszystkie części urządzenia – ułatwi to m.in. laktator elektroniczny Expert, w którym można zdemontować wiele małych elementów.

Pamiętaj, aby zawsze korzystać z odpowiednio przygotowanego sprzętu do odciągania mleka.

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, częstotliwość dezynfekcji laktatora zależy od wieku dziecka. Jeżeli do porodu doszło w terminie, akcesoria należy dezynfekować:

 • w 1 miesiącu życia – przed każdym użyciem
 • w 2 miesiącu życia – raz dziennie
 • od 3 miesiąca życia – 2-3 razy w tygodniu.

Dezynfekcję trzeba przeprowadzić po uprzednim umyciu poszczególnych elementów w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie sprzęt można sparzyć we wrzątku, wysterylizować w kuchence mikrofalowej lub w specjalnych urządzeniach – tzw. sterylizatorach.

Gdzie przechowywać odciągnięty pokarm?

Niezależnie od tego, czy używasz laktatora elektronicznego Expert, czy modelu ręcznego, wytyczne dotyczące miejsca i sposobu przechowywania pokarmu są identyczne.

 • Wybór pojemników na pokarm

Odciągnięty laktatorem pokarm trzeba przechowywać w odpowiednich pojemnikach lub specjalnych woreczkach – o ile planujesz mrozić mleko.

Wybierając pojemnik, zwróć uwagę, aby był wykonany z tworzywa sztucznego dopuszczonego do kontaktu z żywnością. Nie może przy tym zawierać bisfenolu A (tzw. BPA). Pojemnik musi być też szczelnie zamykany – by nie dopuścić do wycieku mleka ani do kontaktu z żywnością czy do przeniknięcia zapachów.

 • Miejsce przechowywania mleka

Pokarm zamknięty w szczelnych pojemnikach można przechowywać w lodówce – najlepiej w jej głębi. Nie zaleca się natomiast umieszczania buteleczek na półkach zawieszonych na drzwiach z powodu dużego ryzyka zmiany temperatur.

Jeżeli chcesz zgromadzić zapasy pokarmu, możesz przechowywać mleko w zamrażarce. Pamiętaj przy tym, aby raz rozmrożonego pokarmu nie mrozić ponownie.

Warunki przechowywania pokarmu

Chociaż zaleca się podawanie dziecku mleka bezpośrednio po odciągnięciu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przez jakiś czas przechowywać je w temperaturze pokojowej, lodówce czy zamrażalniku. Trzeba jednak spełnić podstawowe warunki dotyczące temperatury.

Pokarm można przechowywać:

 • w temperaturze pokojowej – od 4 do 8 godzin (latem czas ten najlepiej ograniczyć do minimum)
 • w zwykłej lodówce – w temperaturze 4oC do 96 godzin
 • w chłodziarko-zamrażalce – w temperaturze -14o przez kilka tygodni
 • w zamrażarce – w temperaturze -20oC nawet 3-6 miesięcy.

Natomiast mleko już podgrzane po wyjęciu z zamrażarki czy lodówki może stać w temperaturze pokojowej nie dłużej niż 4 godziny.

Co zrobić z niewykorzystanym mlekiem?

Czasami zdarza się, że mleko nie zostanie wykorzystane pod podgrzaniu lub jest przechowywane nieco dłużej. Większość mam wylewa taki pokarm, obawiając się jego zepsucia. Warto jednak pamiętać, że mleko – po upływie wyżej wymienionego okresu – nie psuje się, a jedynie traci część wartości odżywczych. Dlatego nie warto pozbywać się pokarmu, a przeznaczyć go np. do przygotowania kaszki.

O czym jeszcze pamiętać przy przechowywaniu pokarmu?

Jeżeli decydujesz się na odciąganie i przechowywanie pokarmu, warto zapamiętać kilka dodatkowych zasad:

 • każdy pojemnik oznacz datą i godziną odciągania mleka
 • pokarm odciągany przez 24 h można zlewać do jednego pojemnika i mrozić, jeśli pojemnik po każdorazowym dodaniu mleka znajduje się blisko tylnej ściany lodówki
 • nie należy przelewać świeżo odciągniętego pokarmu bezpośrednio do mleka schłodzonego – najpierw trzeba mleko schłodzić do podobnej temperatury, a następnie zlać.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z odciąganiem i przechowywaniem pokarmu, skontaktuj się np. z doradcą laktacyjnym.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Izabela
2019-01-22 15:07:47

Woreczki na mleko

ja obkupilam się swego czas w woreczki na mleko matki od Nuka. Bardzo dobrze się sprawdzily. Najbardziej lubie w nich to ze sa elastyczne i można je bez problemu zmiescic w lodowce. Oczywiście nie zawierają wspomnianego bisfenolu A.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz