Ile wokół Ciebie jest otyłych dzieci?

Dzieci spożywają za dużo cukrów, ich dieta ma niewystarczającą zawartość błonnika i jest uboga w wapń.

karmienie niemowlaka

Według danych WHO, od 1975 r. liczba wszystkich osób otyłych na świecie niemal się potroiła. Ten trend dotyczy też dzieci. W ciągu ostatnich 30 lat, w grupie pomiędzy 2 a 5 rokiem życia, liczba dzieci z nadwagą wzrosła trzykrotnie. Obecnie WHO szacuje, że 42 mln dzieci powyżej 5 roku życia ma nadwagę lub otyłość.

W Polsce w 2002 r. wskaźnik otyłości wśród 13-letnich dziewcząt wynosił 0,7 proc., a w 2014 roku już 1,6 proc., natomiast w przypadku 13-letnich chłopców, w 2002 roku 3,2 proc., a w 2014 już 6,2 proc.. Łączną liczbę dzieci otyłych w Polsce szacuje się na 12-18 proc.

Dodatkowo, według badań przeprowadzonych w Instytucie Matki i Dziecka, co trzecie dziecko w Polsce uczestniczy nieregularnie lub wcale w zajęciach wychowania fizycznego, co może przyczyniać się do powstawania nadmiernej masy ciała oraz trudności społecznych w starszym wieku.

Badania w Stanach Zjednoczonych pokazały, że ponad 60 proc. dzieci w tym kraju spożywa za dużo cukrów, 99 proc. dzieci ma dietę z niewystarczającą zawartością błonnika, a 59 proc. ubogą w wapń.

Dzieciństwo to ważny okres, w którym kształtują się nawyki na całe życie, dlatego ekspertci coraz mocniej podkreślają konieczność wprowadzenia zmian w sposobie żywienia, w szczególności dzieci i młodzieży. 

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz