Jak przechowywać odciągnięty pokarm?

Karmienie piersią nie oznacza, że musisz rezygnować z siebie. Pamiętaj, że w butelce możesz podać także naturalny pokarm, a nie tylko mleko modyfikowane.

odciąganie pokarmu

Od początku ciąży byłaś ze swoim maluszkiem non stop. Najpierw dzięki pępowinie dostarczałaś maluszkowi wszystkie substancje konieczne do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Po porodzie maluszek potrzebuje nadal twojego pokarmu i bliskości. Choć łączy was "mleczna pępowina" nie musisz rezygnować z własnych potrzeb. Niezwykle ważne jest, by zadbać o swoje potrzeby, bo aby móc dawać, trzeba zadbać o siebie. Dlatego prędzej lub później przyjdzie taki moment, że będziesz musiała malucha zostawić na chwile z kimś innym i wyjść z domu.

Każdy powód, dla którego musisz wyjść bez dziecka, jest niezwykle ważny, nawet gdy to jest potrzeba pobycia samemu ze sobą czy zmęczenie opieka nad maluszkiem. Pamiętaj, zadowolona mama to zadowolone dziecko. Jeśli wyjścia są krótkie, maluch może być nakarmiony tuż przed wyjściem i zaraz po powrocie do domu. Jeżeli dłuższe wyjścia będą wymagały odciągania pokarmu lub będziesz musiała wyjechać, warto wiedzieć jak przechowywać odciągnięty pokarm. Warto także kilka porcji odciągniętego pokarmu zamrozić "na wszelki wypadek". W zależności od częstotliwości odciągania pokarmu warto przetestować różne metody odciągania pokarmu. Jeśli np. wracasz do pracy warto zainwestować w laktator elektryczny. Pamiętaj, ważna jest atmosfera: brak pośpiechu, odprężenie wpływają korzystnie na wypływ pokarmu.

Mamo, nie rezygnuj z karmienia naturalnego! >>>

W czym przechowywać odciągnięty pokarm

Pokarm najlepiej przechowywać w małych plastikowych pojemniczkach dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Są też specjalne torebki na pokarm. W teorii można zamrozić w szklanym słoiczku, ale specjaliści twierdzą, że ta metoda nie jest najlepsza i może niszczyć część żywych komórek.

Kiedy kobieta karmi maluszka piersią nie wie dokładnie, ile dziecko zjada pokarmu, wiele zależy od częstotliwości karmień, wagi dziecka no i oczywiście apetytu maluszka. Warto wiec naszykować porcje o pojemności 100-150 ml mleka na jeden posiłek i mniejsze porcje 50-60 ml, do ewentualnego uzupełnienia. Na każdej porcji należy napisać dokładną datę i zużywać zaczynając od "najstarszego" mleka.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz