Maluch ma uczulenie na kakao? Zamiast niego może spożywać karob

Sproszkowane nasiona kakaowca pośród wielu zalet mają jednak pewną wadę – są silnymi alergenami, więc nie każde dziecko może je spożywać.

dziecko pije kakao

Objawami uczulenia, które częściej dotyka dzieci niż dorosłych, są m.in. zmiany skórne na łokciach, przedramionach i na twarzy, świąd skóry, katar alergiczny, duszności, bóle głowy oraz uogólnione złe samopoczucie. Te symptomy mogą ujawnić się krótko po zjedzeniu czekolady lub wypiciu kakao, czasem też pojawiają się po dłuższym czasie, utrudniając zdiagnozowania problemu.

Czy z powodu uczulenia na kakao nasza pociecha musi zrezygnować ze smakowitych deserów powstałych na bazie ciemnego proszku? Okazuje się, że niekoniecznie, bowiem istnieje jego bardzo dobry zamiennik - w postaci brązowego proszku, jednak nieco jaśniejszego i dużo słodszego. Karob, czyli inaczej mączka chleba świętojańskiego, to owoc drzewa zwanego szarańczynem strąkowym, które występuje dziko i w uprawie w regionie śródziemnomorskim. Jego strąki nazywane są właśnie chlebem świętojańskim.

Karob dostępny w naszych sklepach może mieć różne zabarwienie i smak, na który wpływa przede wszystkim czas oraz sposób obróbki cieplnej. Dlatego nawet jeśli dany produkt nie przypadnie nam do gustu, szukajmy dalej, bo być może wyrób innej firmy będzie bardziej nam odpowiadał.

Kakao może okazać się czasem wręcz szkodliwe. Wpływa ujemnie na cerę osób o skłonnościach do zmian trądzikowych, uzależnia podobnie jak czekolada, może też wywoływać wahania nastroju. Badania wykazują, że spożywane przez dzieci i nastolatki wzmaga ich skłonności do gwałtownych, impulsywnych zachowań oraz napadów złości.

Karob zaś ma wiele zdrowotnych właściwości. Uchodzi za zdrowy, naturalny słodzik, eliminuje przemożne pragnienie łakoci, odtruwa organizm, wspomaga walkę z infekcjami dróg oddechowych, wspiera pracę układu trawiennego, zapobiega rozwojowi niektórych nowotworów, stabilizuje poziom cukru we krwi, obniża ciśnienie, dzięki wysokiej zawartości wapnia zapobiega osteoporozie, utrzymując w dobrej kondycji nasze kości oraz zęby. Produkt bywa też wykorzystywany w leczeniu polio, czyli choroby Heinego–Medina.

tw

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz