Kiedy maluch jest gotowy na nowe smaki?

Najważniejszym pokarmem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest mleko matki. Jednak do prawidłowego rozwoju kilkumiesięcznego malucha potrzebne są różne składniki odżywcze.

posiłek

Najważniejszym pokarmem w pierwszych miesiącach życia dziecka jest mleko matki. Jednak do prawidłowego rozwoju kilkumiesięcznego malucha potrzebne są różne składniki odżywcze, zawarte także w innych pokarmach. Kiedy można po nie sięgnąć? Obserwuj bacznie swoje dziecko, bo możliwe że już teraz wysyła Ci wyraźne sygnały.

Wybór właściwego momentu

Układ pokarmowy u dziecka osiąga dojrzałość w ciągu pierwszych 2 lat życia. Mały brzuszek noworodka nie potrafiłby strawić wszystkiego, co jedzą dorośli. Maluch nie umie jeszcze żuć, potrafi tylko ssać, dlatego pierwszym, jedynym i właściwym pokarmem jest dla dziecka mleko mamy. Pierwszy bezmleczny smak w diecie malucha powinien się pojawić między 17. a 26. tygodniem życia dziecka. Przyglądaj się maluchowi w tym okresie – da Ci znać, że jest gotowy na nowy smak. Zacznij od podania dziecku warzyw. Maluch bez trudu strawi zawarte w nich węglowodany, a dodatkowo jego dieta zostanie uzupełniona o ważne witaminy i składniki mineralne.

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Arleta
2016-06-18 20:59:29

re: Kiedy maluch jest gotowy na nowe smaki?

A co zrobić gdy maluch skończył już 6 m-cy, jest karmiona piersią k nic nie chce jeść? Ani marchewki, ani banana, kleiku ryżowego malinowego, zupki jarzynowej. Wszystko wypluwa. Nie wiem czy mimo wszystko po łyżeczce jej próbować dawać czy na parę dni odpuścić i spróbować na nowo...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
marianka
2014-04-29 12:01:06

re: Kiedy maluch jest gotowy na nowe smaki?

Tyle się naczytałam o tym, jak rozszerzać dietę synka, a i tak za każdym razem boję się podawać mu nowe produkty :) Jest na mleku modyfikowanym, więc dość szybko powinnam zacząć wprowadzanie czegoś nowego - od 4. miesiąca. Ale przygotowana jestem konkretnie - zamówiłam poradnik żywienia BoboVity, zaopatrzyłam się w pół biblioteki i spisuję wszystkie porady mamy i teściowej ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz