„Była pani fabryką mleka”, czyli jak to jest z tym karmieniem?

Tak Monika Zamachowska skomentowała wypowiedzi swoich rozmówczyń w programie „Pytanie na śniadanie”.

Monika Zamachowska

Czy słynna prezenterka i dziennikarka, Monika Zamachowska, zaliczyła wpadkę na wizji? Wystąpienie, w którym nazwała matkę fabryką mleka, spotkało  się ze skrajnymi opiniami internautek.

Gościem programu śniadaniowego były doradczyni laktacyjna oraz dwie kobiety, z których jedna karmiła dziecko piersią do 5 roku życia, a druga do czwartego miesiąca. Zamachowska od początku rozmowy wspierała matkę, która karmiła krócej, ponieważ – jak wspomniała – sama miała problemy z laktacją i nie karmiła swoich dzieci zgodnie z zaleceniami WHO. Z wymalowanym na twarzy zdziwieniem słuchała wypowiedzi matki karmiącej dzieci do 5 roku życia. Jej wypowiedź skomentowała: „była  pani fabryką mleka”, a na koniec programu równie niezgrabnie dodała: „Pozdrawiamy męża pani Żanety [matki karmiącej piersią przez 5 lat przyp. red.], który z dwójką córek w naszej poczekalni bawi się bardzo dzielnie. Bardzo się cieszymy, że przeżył tę rozmowę, zachowując godność”.

Trudno ustosunkować się do tak długiego karmienia piersią, intuicyjnie większość z nas uważa, że to za długo. Najnowsze zalecenia mówią o wyłącznym karmieniu piersią do ukończenia 6 miesiąca życia oraz o tym, że mleko powinno stanowić podstawę żywieniową do ukończenia przez dziecko roku. Część matek jednak karmi dzieci znacznie dłużej – najczęściej do drugiego roku życia. Większość jednak (około 60%) nie stosuje się do zaleceń i odstawia dziecko od piersi przed ukończeniem przez nie 6 miesiąca.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz