Niedobór żelaza u dziecka

Do czego może prowadzić zbyt mała ilość hemoglobiny w organizmie?

anemia

Noworodek rodzi się z zapasem żelaza, które zgromadził w czasie swojego życia płodowego. Największy "pobór" żelaza od matki następuje w trzecim trymestrze ciąży, więc na niedobór żelaza narażone są maluszki urodzone przedwcześnie, a także te, które miały małą masę urodzeniową lub były z ciąż mnogich. Problem może dotyczyć dziecka, którego mama w ciąży sama cierpiała na anemię lub niedobór żelaza. Noworodki, które miały silną żółtaczkę, także powinny być pod szczególną kontrolą.

Zarówno mleko mamy, jak i mleko modyfikowane zawierają żelazo niezbędne dla prawidłowego rozwoju maluszka. Jednak niezwykle ważne jest, by podczas rozszerzania diety zadbać o to, by w diecie znalazły się produkty bogate w żelazo. Do pokarmów uzupełniających bogatych w żelazo należą: mięso, żółtko, kaszki dla niemowląt wzbogacone w żelazo, szpinak, czy fasola. Warto także podawać maluchowi pokarmy bogate w witaminę C, która wspomaga wchłanianie żelaza np. soki czy przeciery owocowo-warzywne. Do anemii z niedoboru żelaza zazwyczaj prowadzą błędy dietetyczne. Przede wszystkim przed ukończeniem pierwszego roku życia maluszka unikaj mleka krowiego, a w drugim roku życia nie podwaja go więcej niż 700 ml w ciągu doby. Ten rodzaj mleka zawiera niewiele żelaza, a zastępuje pokarmy o jego większej zawartości i może nawet prowadzić do niedoboru żelaza.

Warto porozmawiać z pediatrą, jeśli maluch niechętnie spożywa nowe pokarmy po 6 miesiącu życia lub był wcześniakiem. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, może przepisać preparat z żelazem, jednak nigdy nie możesz tego robić na własną rękę! Lekarz powinien także zlecić morfologię, pozwoli to odpowiednio wcześnie wykryć i leczyć niedokrwistość z niedoboru żelaza. Profilaktycznie możesz poprosić o takie badanie przed 12 miesiącem życia maluszka.

Objawy niedokrwistości

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego przebiegu wielu procesów przemiany materii oraz produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów). Jego niedobór może prowadzić do anemii.

Niedokrwistość, czyli anemia rozwija się, gdy w organizmie jest zbyt mało hemoglobiny w erytrocytach, przez co krwinki czerwone są upośledzone, a właściwy transport tlenu do wszystkich komórek ciała niemożliwy. To z kolei wpływa na procesy przemiany materii.

Mogą wystąpić takie objawy: bladość skóry oraz śluzówek, zmęczenie, drażliwość oraz osłabienie. Nierozpoznana i nieleczona anemia może powodować także problemy z koncentracją, a nawet zmiany w zachowaniu dziecka.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz