Noworodki nie są głodne, czyli o pierwszym karmieniu piersią słów kilka [+ PIĘKNE ZDJĘCIA]

Noworodki nie czują głodu. Brzmi nieprawdopodobnie? Przeczytaj, jakim cudem jest to w ogóle możliwe.

Karmienie piersią

W pierwszych dwóch dobach po porodzie, zwłaszcza, gdy zostałaś mamą poraz pierwszy, dziecko może z Twoich piersi wyssać tylko (i aż!) siarę - niezwykle bogaty w przeciwciała płyn. Właściwe mleko poleci z matyczynej piersi dopiero w kolejnych dobach, zazwyczaj już w trzeciej. Nawet jak spróbujesz sama wycisnąć mleko wcześniej, może Ci się to w ogóle nie udać, bo po prostu poza kilkoma kroplami siary, nic więcej nie poleci. Raczej Twój maluszek dokonujący pierwszych prób ssania poradzi sobie z tym lepiej.

Siary jest naprawdę bardzo mało. Podczas pierwszego ssania zaledwie pół łyżeczki, w kolejnych karmieniach około trzech łyżeczek. Jednak pomimo tak małej ilości jest w niej wszystko, czego maluszek w pierwszych godzinach po porodzie potrzebuje.

Wiele mam w związku z tym, że tak, a nie inaczej właśnie to wygląda, martwi się, że ich maluszki są głodne. Co więcej, położne, które odwiedzają nas w sali poporodowej, nie pozwalają nam próżnować, krzycząc wręcz nieraz:"Przystawiać do piersi, bo dziecko będzie głodne!". Otóż głodne nie będzie z pewnością!

Jak to możliwe, skoro z piersi prawie nic nie leci?

Dzieci rodzą się bez potrzeby natychmiastowego jedzenia. Jeśli w ciąży odżywiałaś się normalnie, zdrowo, to i dziecko jest "najedzone", ponadto jego układ pokarmowy od razu po narodzinach jeszcze nie "ruszył" ze swoją pracą, dlatego noworodek nie odczuwa głodu. Zaczyna odczuwać głód dopiero w trzecim lub czwartym dniu po porodzie. Wtedy właśnie piersi wypełniają się mlekiem, a w tym kontekście tak bardzo istotne jest ssanie i to, by maleństwo było przy piersi niemalże non stop od pierwszych chwil na świecie.

Dlatego to "straszenie" przez położne, że dziecko głoduje, ma po prostu działać na świeżo upieczoną, zmęczoną trudami porodu mamę, motywująco, aby nie próżnowała, tylko przystawiała maluszka do piersi jak najczęściej. Bo to właśnie ssące wargi maleństwa pobudzają przysadkę mózgową do produkcji oksytocyny, a piersi do wydzielania prolaktyny, a w efekcie wypływu mleka.

Jak już przeczytałaś wcześniej, mleko w Twoich piersiach pojawi się w trzeciej, czwartej dobie, w ilości odpowiedniej, by dziecko wykarmić, włączając w to niedogodność, jaką jest nawał mleczny.

Bywa nieraz, że mleko pojawia się dopiero około siódmej doby życia, co bardzo załamuje mamy i powodowane lękiem, że dziecku stanie się krzywda, podają dziecku mieszankę. Łatwo im zrobić to tym bardziej, że lekarze podsuwają to rozwiązanie jako pierwsze. Jednak to rozwiązanie powinno być dla mamy, która chce karmić naturalnie, rozwiązaniem ostatecznym. Zanim podasz dziecku mleko modyfikowane, spróbuj pobudzić gruczoły mleczne do pracy laktatorem i cały czas przystawiaj maluszka. Skorzystaj z pomocy konsultantki laktacyjnej i walcz o każdą kroplę swojego mleka. Pij dużo wody oraz herbatki laktacyjne i od samego początku dbaj o swoją dietę.

Zobacz rozczulające zdjęcia noworodków, po raz pierwszy przystawionych do matczynej piersi DALEJ >>>

als

 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2016-09-19 20:56:03

re: Noworodki nie są głodne, czyli o pierwszym karmieniu piersią słów kilka [+ PIĘKNE ZDJĘCIA]

Naszczescie mnie poinformowano w szpitalu, ze dziecko nie jest glodne przez 24 Godz i dopiero po tym czasie mam probowac karmic, tyle ze to szpital w Szwecji :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz