Czy Polska jest przyjazna matce karmiącej?

Propagowanie karmienia piersią mogłoby zapobiec 800 tys. zgonów dzieci, czyli 13 proc. wszystkich zgonów poniżej drugiego roku życia.

dziecko z butelka

Jak wynika z raportu pt. „Czy Polska jest krajem przyjaznym matce karmiącej?”, wsparcie karmiących matek przez lekarzy pediatrów, przyjmujących w przychodniach państwowej opieki zdrowotnej, jest niewystarczające.

Bez rekomendacji

Lekarze informują o karmieniu piersią i prawie połowa z nich zachęca do niego. Wiele kluczowych decyzji pozostawiają jednak w całości kobietom, nie przekazując im obowiązujących rekomendacji. Bywa, że matki otrzymują takie zalecenia, które mogą utrudnić im utrzymanie laktacji np. dotyczące stosowania diet eliminacyjnych, dokarmiania dzieci mieszankami lub przedwczesnego wprowadzania żywności uzupełniającej.

Zaskakująco duża część mam uczestniczących w badaniu nie otrzymała od lekarza pediatry informacji dotyczących korzyści wynikających z karmienia piersią. Można więc przyjąć, że kobiety czerpiące wiedzę przede wszystkim z fachowych porad lekarskich w dalszym ciągu pozostawione są bez istotnych informacji i danych wskazujących na przewagę naturalnego karmienia nad innymi sposobami odżywiania dzieci – stwierdza raport.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią przez sześć pierwszych miesięcy życia dziecka, a następnie rozszerzanie diety o warzywa i owoce przy kontynuowaniu naturalnego karmienia co najmniej do ukończenia przez malucha drugiego roku życia. Badania polskich naukowców pokazały, że mleko kobiece po roku od porodu zawiera odpowiednie składniki odżywcze, które dopasowują się do potrzeb i wieku dziecka.

Jak wskazuje raport, w krajach rozwiniętych tylko jedno na pięcioro dzieci karmionych jest wyłącznie piersią przez pierwsze pół roku życia. Polki są coraz bardziej świadome korzyści, jakie płyną z karmienia naturalnego – tuż po porodzie na taką formę odżywiania dziecka decyduje się 90 proc. młodych mam.

Później zaczyna się problem, bo mniej więcej po 6–8 tygodniach już jedynie połowa z nich kontynuuje karmienie – mówi lekarz neonatolog, konsultant laktacyjny Urszula Bernatowicz-Łojko.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz