Rozszerzanie diety niemowlęcia - 4 najczęstsze błędy popełniane przez rodziców

W pierwszym roku życia dziecka, wprowadzając nowe produkty spożywcze do jego diety, rodzicom zdarza się popełniać wiele błędów. Jakich? Oto najczęstsze z nich!

rozszerzanie diety niemowlęcia

Po pierwsze, rodzice nowe produkty wprowadzają do diety dziecka zbyt wcześnie. Można zauważyć, że już 2, 3-miesięcznym maluchom mamy podają do picia soki, podtykają do spróbowania łyżeczkę z przecierem z jabłek lub marchewki. To błąd. Dlaczego? Zbyt wczesne rozpoczęcie rozszerzania diety może doprowadzić m.in. do alergii pokarmowych. Według światowych zaleceń, nie należy rozszerzać diety wcześniej niż po ukończeniu przez nie 5. miesiąca życia, w wyjątkowych sytuacjach, po konsultacji z pediatrą, po ukończeniu 4. miesiąca.

Należy pamiętać o gotowości dziecka do rozszerzania diety. Jeśli maluch, który ukończył 4 czy 5 miesięcy, stabilnie, samodzielnie siedzi, stabilnie trzyma główkę, interesuje się tym, co jedzą dorośli, wodzi za tym wzrokiem, a gdy poda mu się coś do spróbowania, akceptuje to i z chęcią zjada, wówczas można odebrać to jako sygnał jego gotowości do rozszerzania diety i nie trzeba czekać, aż dziecko takie skończy 6 miesięcy, by podać mu inny, poza matczynym (czy też modyfikowanym) mlekiem, posiłek.

Polecamy też: Żywienie wcześniaka - 3 fakty, które warto znać >>>

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz