Schemat żywienia: jadłospis rocznego dziecka

Rodzicom na początku często brakuje pomysłów na zdrowe i pyszne dania dla swoich pociech.

jadłospis rocznego dziecka

Gdy rodzic "opanuje" podawanie pierwszych posiłków, zaczynają pojawiać się nowe wyzwania. Roczny maluch zazwyczaj je coraz mniej mleka (z piersi lub mm) a oczekuje "normalnego jedzenia". Dziecko w drugim roku swojego życia w ciągu doby potrzebuje 83 kalorie w przeliczeniu na jeden kilogram masy ciała. To czas na zbilansowane 3 dania: śniadanie, obiad, kolacja oraz 1-2 dania uzupełniające.

W drugim roku życia maluch zaczyna próbować jeść samodzielnie (jeśli do tej pory tego nie robiło) i probować, jeść to, co jedzą dorośli. Warto także, by posiłki były wspólne, przy wspólnym stole, co sprzyja dobrym nawykom i zacieśnianiu więzi. Ale co roczny maluch może jeść? Dziecko może jeść już prawie wszystko, ale z umieram i zdrowym rozsądkiem, ale przedewszystkim jesć powinno zdrowo. Unikaj dań, które mogą powodować niestrawność i zaparcia , np. smażone kotlety, zasmażana kapusta czy pikle. Parówki, majonez, ketchup, czy ostre przyprawy także nie są dla maluchów, ogranicz także sól i cukier. Do picia najlepsza jest woda, unikaj czarnej herbaty, słodkich napojów i napojów gazowanych. Pamiętaj, że to, co podajesz w tym czasie swojemu maluchowi ma niezwykle ważne dla jego przyszłych kulinarnych upodobań. Poza tym trzeba też pamiętać, że żołądek dziecka jest o wiele mniejszy niż dorosłego i lepiej funkcjonuje, gdy dostaje małe porcje jedzenia, ale za to częściej.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

gaba
2016-11-29 13:50:53

Tak rodzice nie trzymają się zaleceń żywieniowych a potem są problemy z układem pokarmowym, u nas skończyło się na kuracji dicopegiem dlatego wiem z własnego doświadczenia że zaleceń powinno się przestrzegać

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz