Twoje dziecko nie skończyło roku? Tego mu nie podawaj!

Nowe zalecenia Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej zaskoczyły wielu rodziców!

soki w diecie

Specjaliści z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej opublikowali nowe wytyczne. Zgodnie z nimi maluchy, które nie ukończyły pierwszego roku życia, nie powinny być pojone sokami owocowymi. Zdaniem specjalistów cukier zawarty w sokach przyczynia się do otyłości i problemów z próchnicą.

Do tej pory rekomendowano podawanie soków owocowych powyżej 6. miesiąca życia. Specjaliści uznali jednak, że soki wpływają na przyzwyczajenie dziecka do słodkiego smaku, a to ma ścisły związek z otyłością w przyszłości, a także ze stanem uzębienia. W związku z tym specjaliści po raz pierwszy od 2001 roku zdecydowali się na zmianę zaleceń żywieniowych w tym obszarze.

- Nie znajdujemy żadnego powodu, by nadal rekomendować podawanie soków owocowych dzieciom poniżej 12. miesiąca życia. Zalecamy za to karmienie piersią lub pojenie niemowląt zwykłą wodą - tłumaczy dr Steven A. Abrams z Wydziału Pediatrii Dell Medical School na Uniwersytecie Stanowym w Teskasie, jeden ze współautorów najnowszego zalecenia Amerykańśkiej Akademii Pediatrycznej.

Specjaliści debatowali nad tym problemem przez wiele lat i ostatecznie doszli do wniosku, że podawanie soków 6-miesięczynm maluszkom przynosi więcej szkody niż pożytku. Dzieci te szybko przyzwyczajają się do słodkiego smaku, a potem nie chcą pic wody. Wiadomo, że nawyki żywieniowe, które maluszek nabywa w pierwszych latach, rzutują na nawyki, a tym samym zdrowie późniejsze życie dziecka i dorosłego człowieka. Ważne, by malucha najpierw nauczyć picia wody.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz