Techniki karmienia piersią, czyli jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi

Karmienie piersią należy do czynności, do których każda mama musi nabrać wprawy, żeby i ona, i dziecko czuli się komfortowo podczas karmienia. Zdarzają się maluszki, które nie przepadają za jedzeniem na leżąco, a inne to uwielbiają. Albo takie, które czują się źle w pozycji kołyskowej, ale za to bardzo lubią pozycję spod pachy. Karmiąc niemowlaka, warto więc opanować kilka technik wygodnego i efektywnego przystawiania dziecka do piersi.

Kiedy rozpocząć karmienie?

Tuż po urodzeniu noworodek ma już tak rozwinięty układ trawienny, że z powodzeniem może rozpocząć jedzenie pokarmu z matczynej piersi. W trakcie ciąży maluszek ćwiczył ssanie, więc jest to dla niego naturalny odruch. Najsilniejsza potrzeba ssania pojawia się po 45 minutach do 2 godzin od narodzin. Kiedy więc tylko dziecko pojawi się na świecie, połóż je przy swojej piersi, a ono samo ją odnajdzie i zacznie ssać. Przez kilka kolejnych dni jak najczęściej umożliwiaj noworodkowi kontakt skóra do skóry i kładź go na swojej klatce piersiowej. To sprawi, że dziecko szybciej przyzwyczai się do nowych warunków i życia poza Twoim łonem.

Przez pierwsze 20-24 godziny Twój nowo narodzony maluszek może spać, a po tym czasie pojawi się u niego silny głód. Będzie więc naprzemiennie jadł i zapadał w krótkie drzemki, a później w dłuższy nieprzerwany sen. Noworodki potrzebują karmienia zazwyczaj raz na godzinę (ale nie jest to reguła), a ich apetyt wzrasta wieczorem, późno w nocy (wtedy mleko zawiera najwięcej tłuszczu) oraz nad ranem.

Jak karmić po cesarskim cięciu?

Poród przez cesarskie cięcie wcale nie wyklucza karmienia piersią. Kobieta po zabiegu może jednak czuć się obolała i mieć trudności w rozpoczęciu karmienia. W ciągu pierwszych 24 godzin po narodzeniu przystaw maluszka do piersi najszybciej jak to możliwe i podaj mu pokarm 8-12 razy. Dzięki temu zwiększy się laktacja i unikniesz problemu z brakiem mleka.

Cesarskie cięcie powoduje najczęściej nieprzyjemny ból w dole brzucha, co znacznie utrudnia karmienie. Do wygodnych pozycji należy w tym przypadku pozycja klasyczna (kołyskowa), pozycja spod pachy oraz pozycja boczna (leżąca). Podczas karmienia na siedząco połóż na brzuchu poduszkę, dzięki której wygodnie przytrzymasz maluszka.

Pierwsze dni karmienia piersią

Badania pokazują, że pierwszych 7 dni w karmieniu piersią należy do krytycznych. W tym czasie wiele kobiet się poddaje i zaprzestaje naturalnego karmienia. Zmęczenie, brak pokarmu i bolesność piersi zniechęcają młode mamy do regularnego przystawiania dziecka do piersi. Żeby w pierwszym tygodniu nie ulec zniechęceniu do karmienia, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym, a także zorganizować pomoc domową, która odciąży Cię od codziennych obowiązków. Opieka nad maluszkiem i ciągłe karmienie wymaga spokojniejszego trybu życia, zrelaksowania i odpowiedniej dawki snu.

Donoszony noworodek wyraźnie sygnalizuje, kiedy staje się głodny. Zaczyna ssać rączkę, wysuwa język, przebudza się i płacze. Oznacza to, że potrzebuje pokarmu, nawet jeśli jadł mniej niż godzinę wcześniej. Karmiąc maluszka, przystawiaj go naprzemiennie do dwóch piersi, tak żeby regularnie je opróżniać i zapobiec zastojom.

Wygodne pozycje karmienia piersią

Każda kobieta dostosowuje technikę karmienia do potrzeb swoich i dziecka. Ważne, żeby podczas karmienia mama była rozluźniona, miała wyprostowane plecy i nieobciążone ręce. Dzięki temu mleko swobodnie spływa kanalikami do brodawki, dziecko delikatnie ssie pierś (nie musi się męczyć, żeby wyssać mleko) i połyka tylko niewielkie ilości powietrza. Spięta mama, siedząca w niewygodnej pozycji po karmieniu czuje się zmęczona, a maluszek staje się niespokojny. Połyka dużo powietrza, które zapełnia jego żołądek i szybko znowu staje się głodne.

Za najwygodniejsze pozycje karmienia piersią uznaje się pozycję klasyczną (kołyskową), kiedy mama trzyma dziecko na zgięciu łokcia i przytula je do swojego brzucha. Pod pupę maluszka wkładasz wtedy poduszkę lub drugą rękę. Dziecko możesz ułożyć również w pozycji spod pachy. Wtedy maluszek opiera się o Twoje biodro, a Ty podtrzymujesz ręką jego główkę. Do wygodnych pozycji, szczególnie przy karmieniu wieczornym, należy pozycja boczna leżąca. Kładziesz się na jednym boku, podpierając głowę na przedramieniu i przystawiasz dziecko do piersi. Z technik karmienia możesz również wypróbować pozycję krzyżową (podtrzymujesz maluszka ręką przeciwną do piersi, którą aktualnie karmisz) oraz pozycję leżącą na wznak.

Z dokładnymi opisami technik i pozycji karmienia piersią można zapoznać się na stronie https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/jak-karmic-piersia-pozycje-i-techniki-karmienia.

Wskazówki dotyczące każdej pozycji

Przyjmij wygodną pozycję i zadbaj o swój kręgosłup

Karmiąc dziecko, wybieraj zawsze fotel lub krzesło z podłokietnikami i podkładaj sobie poduszki pod plecy oraz ręce. Zadbaj o to, żeby odcinek lędźwiowy Twoich pleców miał odpowiednie podparcie, tak samo jak i ręce. Pod stopami ustaw sobie podnóżek lub ułóż poduszki, żeby podczas karmienia unikać pochylania się do przodu. Za każdym razem kiedy rozpoczynasz karmienie, przystawiaj niemowlę do piersi, a nie pierś do dziecka.

Podtrzymuj dziecko

Podczas karmienia Twój maluszek również musi mieć właściwe podparcie. Wtedy czuje się bezpiecznie i spokojnie je. Podłóż poduszkę pod jego pupę, żeby dziecko nie musiało sięgać do piersi, a w pozycji leżącej zwinięty kocyk, żeby maluszek się od Ciebie nie odsuwał.

Wykorzystuj różne pozycje

Dzięki zmianie technik karmienia piersią zapobiegasz zastojom mleka i zmniejszasz bolesność brodawek. W każdej pozycji nacisk na brodawki jest inny, więc stosując różne techniki, możesz uniknąć podrażnienia sutków. Karm naprzemiennie, żeby utrzymać odpowiednią laktację.

Pierworódki niejednokrotnie mają problemy z przystawianiem noworodka do piersi. Dlatego tak ważne jest, żeby od samego początku młode mamy uczyły się prawidłowych technik karmienia. Badania dotyczące żywienia najmłodszych dzieci pokazują, że karmienie piersią zapewnia maluszkom zdrowie jelit, kształtuje prawidłową odporność i chroni je przed otyłością w późniejszym wieku.

Źródła:

l http://rodzicielnik.pl/polozna-radzi-sztuka-karmienia-piersia/

l http://www.momjunction.com/articles/breastfeeding-techniques_00350719/#gref

l https://www.babycenter.com/0_positions-and-tips-for-making-breastfeeding-work_8784.bc

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz