Jak zadbać o wapń u dziecka z dietą bez nabiału?

Dieta, w której trzeba wyeliminować mleko i jego przetwory, może być szczególnie trudna do wprowadzenia u dzieci. Jak bowiem wyeliminować alergen, ale zadbać o odpowiednią ilość wapnia, który jest niezbędny do rozwoju kości, zębów i prawidłowej pracy układu nerwowego?

niemowlak alergia

Szacuje się, że 2-3 proc. dzieci w wieku do 3. roku życia ma objawy tzw. skazy białkowej, czyli uczulenia na białka mleka krowiego. Oznacza to, że w Polsce może pojawiać się rocznie ok. 10 tys. nowonarodzonych maluchów z tym problemem. Na szczęście nawet 80 proc. dzieci ma szansę nabyć tolerancję na do tej pory szkodliwy pokarm.

Skaza białkowa najczęściej objawia się wysypką w postaci drobnych grudek z zaczerwienieniem i obszarami suchej, szorstkiej skóry, początkowo na policzkach i za uszami. Przy nasilaniu się reakcji alergicznej zmiany skórne obejmują także okolicę szyi, tułowia, występują na rękach i nogach, zwłaszcza w zgięciach łokciowych i kolanowych. Takie wypryskowe zmiany to  atopowe zapalenie skóry.

Maluch z alergią pokarmową może mieć objawy mylone często z infekcją, zwłaszcza niekończący się katar, kaszel, nieżyty gardła, oskrzeli (przebiegające bez gorączki), częste zapalenia ucha.

Czego unikać?

Objawy alergiczne mogą występować zaraz po spożyciu mleka lub jego przetworów, albo kilka lub nawet kilkanaście godzin później, dlatego zaleca się wyeliminowanie takich produktów z diety.

Podczas eliminowania z diety mleka, należy czytać etykiety. Białka mleka mogą ukrywać się pod różnymi nazwami, np.: w postaci serwatki, która może być dodawana do wędlin jako zagęstnik, mleko w proszku można znaleźć w majonezie, a białka serwatkowe w gotowym tatarze lub margarynie roślinnej.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz