Najważniejszą zasadą żywieniową jest różnorodność - wywiad z ekspertem Zuzanną Antecką

Warzywa i owoce zawierają całe bogactwo takich związków niezbędnych dla rozwoju dziecka, jak witaminy, składniki mineralne, czy kwas foliowy i błonnik. Dlatego nie może ich zabraknąć na talerzu malucha.

dziecko z warzywami

Jak wynika z badań, polskie matki mają wiedzę i świadomość żywieniową, ale nie zawsze z niej korzystają, a więc nie dają np. tyle warzyw i owoców dzieciom, ile powinny. Czy rzeczywiście można zaobserwować dziś taką tendencje, czy może obecnie zaczyna rysować się tendencja odwrotna?

Zuzanna Antecka: Rzeczywiście zauważam w swojej pracy, że polscy rodzice mają coraz większą wiedzę żywieniową. Zależy im na tym, by coraz lepiej żywić swoje dzieci, dawać im dobry przykład i kształtować dobre nawyki żywieniowe. Jednak często nie czują się wspierani przez pozostałych członków rodziny, szczególnie starsze pokolenie. Być może z tego właśnie wynika fakt, że nadal polskie dzieci nie jedzą wystarczająco dużo warzyw i owoców na co dzień. Musimy też pamiętać, że dzieci to po prostu dzieci, czasami mogą nie mieć ochoty zjeść warzyw i nie możemy ich do tego zmusić.

Jakie zachodzą zmiany świadomościowe Polek na temat zdrowego żywienia, owoców, soków. Czy podejście młodych mam różni się dziś od zapatrywań w tej kwestii ich mam i babć?

Zuzanna Antecka: Młode mamy po pierwsze interesują się własnym zdrowiem i dostrzegają silny związek między żywieniem a stanem zdrowia. Przekładają tę wiedzę również na żywienie swoich dzieci. Zależy im, by w diecie ich potomstwa było dużo świeżych i wartościowych produktów. Unikają produktów gotowych, z dodatkiem cukru, soli, konserwantów czy sztucznych dodatków.

Wydaje się natomiast, że dla starszego pokolenie najważniejsze jest osiągnięcie jednego celu - nakarmienie dziecka. Nasze mamy i babcie uważają za najważniejszy cel, by dziecko było najedzone, często pomijając po drodze wartość odżywczą jaką niosą ze sobą pokarmy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz