Jaką wodę dla niemowlaka wybrać? Podpowiadamy!

Woda jest niezbędna do życia dla każdego z nas. Zobacz ile i jakiej wody powinien wypijać twój maluszek.

woda dla niemowlaka

O ile konieczność pojenia dziecka dla każdego jest oczywista, o tyle konieczność podawania do picia właśnie wody – już nie zawsze. Wielu osobom wydaje się, że dziecku woda nie będzie smakowała, a więc lepiej podać mu herbatkę lub soczek. Tymczasem to woda jest najlepsza dla zdrowia maluszka i najskuteczniej gasi pragnienie. Czysta woda, w przeciwieństwie do soków, nie zawiera cukru. Jest też pozbawiona wszelakiej chemii, a o wielu herbatkach i sokach nie można już tego powiedzieć. W upalny dzień nic lepiej nie ugasi pragnienia niż butelka wody – niejeden dorosły wie o tym najlepiej. Teraz pora, żeby dowiedziało się o tym także twoje dziecko. 

Ile wody dla maluszka?

Starsze niemowlę po rozszerzeniu diety powinno w ciągu dnia wypijać co najmniej 400ml wody. W wypadku młodszych dzieci wszystko zależy od sposobu karmienia. Jeśli maluszek jest karmiony piersią, dopajać nie należy go w ogóle, jeśli zaś mlekiem modyfikowanym – ilość podawanej wody powinna być równa 1/5 porcji mleka. Oczywiście, każde dziecko może pić tak dużo wody, jak mu się podoba – chodzi o to, by nie piło mniej, niż jest to zalecane. Wiadomo, że w upalny dzień butelkę z wodą trzeba mieć zawsze pod ręką, ponieważ duża część wypitych płynów jest wydalana przez skórę w postaci potu. Jeśli maluch nie umie jeszcze poprosić o picie, dobrze jest proponować mu wodę co 1,5 godziny (w czasie upałów – częściej). 

Jaka woda będzie najlepsza?

Najlepsza (a przy okazji, najtańsza) będzie najzwyklejsza woda z kranu. Według naukowców stan polskiej "kranówy" jest dobry i pić ją można bez ograniczeń. Ponieważ jednak stan tej wody jest znacznie lepszy niż stan rur wodociągowych, wodę taką należy koniecznie filtrować, by pozbyć się z niej metali ciężkich i innego świństwa. Istnieją specjalne filtry podłączane do rury wodociągowej, ale najlepszy będzie zwykły filtr dzbankowy z wymiennym wkładem. W ten sposób uzyskacie dostęp do nieograniczonej ilośći wody zdatnej do picia. Pamiętajcie, że dla niemowlęcia należy ją obowiązkowo przegotować – także do rozrobienia mleka.

 

 

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Mama
2017-07-25 11:21:02

Swoim dzieciom podaje do picia niegazowaną cisowiankę czasami z rozrobionym sokiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
paulina
2017-07-24 18:00:51

U nas cała rodzina pije wodę oczyszczoną w aktywnym kubku harmonyh2o. Ma ulepszoną strukturę i jest korzystniejsza dla zdrowia. No i nie gromadzimy niepotrzebnego plastiku.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz