Czy ciężki noworodek będzie otyłym przedszkolakiem?

Czy noworodki wagi ciężkiej są bardziej od innych narażone na otyłość? Naukowcy odpowiadają.

niemowlę z nadwagą

Krewni i znajomi biorą maluszka na ręce i dziwią się: Jaki on ciężki! Kawał noworodka się urodziło, nie ma co. Pytanie brzmi: czy z dużej masy urodzeniowej wynika coś dla przyszłości dziecka? Naukowcy z University of Virginia School of Medicine w Charlottesville uważają, że tak. Ich badania pokazały, że noworodki ważące ponad 4,5kg są o 69% bardziej od innych dzieci narażone na otyłość w wieku przedszkolnym.

Otyłość wśród dzieci - statystyki

Wyżej wspomniani naukowcy przebadali 10 186 dzieci – wśród nich były zarówno dzieci urodzone o czasie, jak i wcześniaki. W grupie siedmio- i ośmiolatków 23% stanowiły dzieci otyłe z dużą masą urodzeniową, a 14% - również otyłe, ale z normalną masą urodzeniową. Wśród wcześniaków natomiast było, tak jak w poprzedniej grupie 14% dzieci otyłych, które po narodzinach ważyły normalnie, a 28% - dzieci otyłych, które urodziły się bardzo duże... lub bardzo małe! U wcześniaków także niska masa urodzeniowa może zwiększyć ryzyko otyłości w kolejnych latach.

Niestety, Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc na świecie pod względem nadwagi u dzieci. Statystyki mówią, że aż 31,2% naszych ośmiolatków ma problemy z nadmierną masą ciała! Krytykuje się u nas otyłość amerykańskich dzieci, a tymczasem w USA dzieci z nadwagą jest 32%, a więc mniej więcej tyle, ile w Polsce.

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz