Kiedy gluten? Najpierw owoce czy warzywa? Rozszerzanie diety to nie lada wyzwanie!

Podpowiadamy, jakie są najnowsze wytyczne dotyczące karmienia niemowląt.

rozszerzanie diety

Pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to początek podejmowania trudnych decyzji związanych z prawidłową dietą najmłodszych. Karmienie piersią czy mlekiem modyfikowanym? Rozszerzanie diety i dylemat, czy zacząć od podania kaszki, czy zupki? To dopiero początek wyborów dietetycznych, przed jakim stoją rodzice małych dzieci. Półki sklepowe uginają się pod różnymi produktami żywnościowymi dla niemowląt, a informacje znalezione w sieci są bardzo różne. To jak prawidłowo rozszerzać dietę malucha?

Różne informacje, na jakie trafiasz w sieci, czy rozmawiając z innymi mamami wynikają z faktu, że zalecenia zmieniają się co jakiś czas. Dzieje się tak, gdyż wiedza o żywieniu dzieci jest wciąż aktualizowana. Na tej podstawie powstają tzw. schematy żywienia niemowląt. Zalecenia takie są opisywane na podstawie wiarygodnych badać, które uzasadniają konieczność zmian.

Rozszerzanie diety niemowlęcia

Przede wszystkim nie ma już podziału na dzieci karmione naturalnie bądź sztucznie. Do tej pory obowiązywały dwa różne schematy. Obecnie zaleca się dokładnie takie same zasady wprowadzania nowych posiłków zarówno dla maluszków będących na piersi, jak i karmionych mlekiem modyfikowanym. Dziś dla jednych i drugich maluszków zaleca się, by produkty uzupełniające zacząć wprowadzać po 17. tygodniu życia dziecka, ale nie później niż w 26. tygodniu życia. Właśnie w tym przedziale wiekowym niemowlę dojrzewa ruchowo i metaboliczne, co sprawia, że jego potrzeby są inne niż do tej pory. W tym wieku także układ pokarmowy jest wystarczająco dojrzały, by przyjmować inne pokarmy niż mleko.

Tak duże "okienko" czasowe pozwala rodzicom na lepszą obserwację dziecka i możliwość podjęcia samodzielnej decyzji dokładnie wtedy, kiedy to jest potrzebne. Warto przypomnieć, że WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia, taki przedział czasowy to umożliwia. Podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających nadal zaleca się kontynuację karmienia piersią.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz