Aż 61 proc. niemowląt w Polsce jest źle karmionych

Dwie trzecie rodziców zbyt wcześnie rozszerza dietę maluszków. Eksperci alarmują!

dieta dziecka

Raport "Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia" sporządzono w ramach edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia". Wykorzystano w nim ponad 1 tys. wywiadów z rodzicami lub opiekunami dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia, które przeprowadzono w czerwcu i lipcu 2016 r. Główny problem to zbyt wczesne rozszerzanie diety maluszka.

- Dwie trzecie rodziców robi to zbyt wcześnie, w efekcie 61% niemowląt poza pokarmem matki otrzymuje jeszcze inne produkty już przed 5. miesiącem życia - podkreśla prof. Halina Weker, kierownik Kliniki Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Natomiast takie rozszerzanie diety zaleca się najwcześniej po 17 tygodniu życia dziecka, czyli w piątym miesiącu, ale nie później 26. tygodniu. Zbyt wczesne rozszerzanie diety sprawia, że maluch mniej chętnie spożywa pokarm mamy, a przez to ma zbyt mało odpowiednich składników odżywczych.

Wytyczne nie mówią, jak długo należy karmić maluszka piersią, jednak tylko połowa matek (54%) deklaruje, że karmi dziecko piersią co najmniej przez 6 miesięcy, tak jak zalecają specjaliści. 6% z nich karmi tylko przez pierwsze pół roku, a potem odstawia malucha od piersi.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz